Czym jest coaching?

Być może wiesz, że jestem coachem i mam za sobą już ponad 10 tysięcy przepracowanych godzin z moimi klientami, i choć zagadnienie to jest stałą częścią mojego życia, to wiem, że dla wielu wciąż może być zagadką.

Coaching jest dziś słowem, które pojawia się bardzo często w rozmowach o rozwoju osobistym czy w różnego rodzaju treściach w Internecie. Czy jednak wiesz, czym jest coaching i kiedy warto z niego skorzystać?

Coaching to po angielsku korepetycje lub trenowanie. Najłatwiej jednak będzie go ująć w ramach procesu rozwoju, w którym wykorzystywane są różne metody pracy, ma miejsce analiza sytuacji i osoby oraz ogólne wsparcie, oparte na rozmowie, pytaniach i czasami zadaniach do wykonania. Zadaniem coachingu jest przyśpieszenie i polepszenie oczekiwanych przez nas efektów działania – zwiększenie skuteczności i efektywności.

Kto powinien i kiedy wato skorzystać z usług coacha?

 

Coaching pozwala odkryć swoje naturalne predyspozycje i właściwie wykorzystywać je w codziennym życiu do osiągania zamierzonych rezultatów. Możemy wyróżnić kilka rodzajów coachingu, między innymi: personalny – związany z rozwojem wewnętrznym, zawodowy – związany z pracą/karierą czy biznesowy – związany z rozwojem biznesu. 

Coach, czyli inaczej Twój towarzysz w drodze do celu, może wesprzeć Cię w różnych dziedzinach życia – w rozwoju kariery, w rozwoju swojego biznesu, w zakresie relacji, zdrowia czy nawet finansów. Jego zadaniem jest wspieranie Ciebie, wysłuchanie, zadanie odpowiednich pytań, parafraza, a czasem wsadzenie “kija w mrowisko”, by pomóc Ci zobaczyć inną perspektywę danej sytuacji. Coach pomoże Ci odkryć Twoje umiejętności i potencjały, zmotywuje Cię do działania i będzie Ci towarzyszył na drodze rozwoju osobistego. Dołączając do procesu coachingowego, staniesz się tak zwanym coachee, czyli klientem w procesie coachingu.

Coach nie musi mieć specjalistycznej wiedzy ani osiągnięć w wybranej dziedzinie. Nie jest on konsultantem, doradcą czy też psychologiem. Specjalistyczna wiedza może okazać się przydatna, jednak nie jest konieczna, by jako coach móc efektywnie wspierać swoich klientów. Przy szukaniu coacha dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w pracy z klientami, na opinie i kwalifikacje w procesach uczenia i dokonywania zmian oraz na jego uważność, otwartość i akceptację.

 W czym może pomóc coaching?

 

Drogą podsumowania, proces coachingowy to w dużej mierze samodzielna praca – myślenie i działanie przy wsparciu coacha. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci sformułować swój cel i zaplanować do niego drogę, a przy okazji poznać siebie i swoje zasoby. Dzięki takiej współpracy samodzielnie dojdziesz do odpowiednich wniosków, poznasz siebie, zaczniesz podejmować odpowiednie decyzje i osiągniesz to, na czym Ci zależy. Dodatkowym atutem jest to, że samodzielnie obrane cele, droga ich realizacji czy osobiste wyzwania, są dla naszego wewnętrznego krytyka łatwiejsze do zrealizowania. Trudno odrzucić coś, co sami wypracowaliśmy. Wszystko w Twoich rękach!

Warto pamiętać, że coaching opiera się o to, co jest tu i teraz, oraz o przyszłość. Jeśli czujesz, że Twoje wyzwania dotyczą nieprzepracowanych w przeszłości wydarzeń, coaching nie jest procesem, który pozwoli Ci się z tym rozprawić. 

Jeśli jednak czujesz, że jest coś, nad czym chcesz popracować i możesz to zrobić, korzystając ze wsparcia coacha, to zapraszam Cię na naszą stronę, do zakładki “Coaching”. Osobiście nie prowadzę już procesów coachingowych. Zaprosiłam do współpracy niesamowitych ludzi, którzy pracują teraz ze mną od 2014 roku, metodami, które wypracowałam i są niezwykle skuteczne. Kliknij tutaj, by do niej przejść. A już niebawem wrócę do Ciebie ze szczegółami na temat naszej oferty!

Każdy z nas ma plany, marzenia, przy czym jedni je realizują inni odkładają w czasie.?
Jeśli nie chcesz więcej czekać na swoje szczęście i przekładać spraw na później
polecam Ci moje najnowsze dziecko “Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji”.?

Może ją kupić na https://bit.ly/BLkiedyodwlekasz oraz http://bit.ly/Hkiedyodwlekasz #CzasNaEfekty?

———————————————————————————————————-
Wskakuj też na mój kanał, oglądaj, komentuj i udostępniaj. Subskrybuj.
http://bit.ly/youtubeBL
———————————————————————————————————-
,,Żółta książka o pewności siebie”
Pragniesz zmian, to ta książka jest pozycją obowiązkową,
dostępna jest tutaj: http://bit.ly/Żółtaksiążka