Zrobię to jutro.

 

Jak często słyszysz wewnętrzny głos, który mówi: “Zostaw to, zrobisz to później albo jutro, przecież może poczekać” i to “jutro” długo nie nadchodzi? Każdemu z nas zdarza się odkładanie rzeczy na później, niezależnie od tego, czy są to nasze domowe obowiązki, czy też zawodowe zlecenia. U jednych będzie się to pojawiało częściej, u innych rzadziej, różnica jednak polega na tym, z jakiego powodu decydujemy się na odłożenie czegoś w czasie i jakie konsekwencje z tego dla nas wynikają.

Czy wiesz już, o czym chcę Ci opowiedzieć? O prokrastynacji, czyli odkładaniu wszystkiego, co się da, na później – sprzątania domu, dokończenia projektu czy sprawozdania, rozliczania faktur i tak dalej, i tak dalej…

Możesz uzupełnić moją listę o każdy swój obowiązek czy zadanie, którego wykonanie da się odwlec w czasie. Zanim jednak przejdziemy dalej, muszę Ci powiedzieć, że prokrastynacja bywa mylona ze zwykłym lenistwem i odkładaniem rzeczy, które wcale nie są aż tak istotne i nawet zapomnienie o nich niczego nie zmienia. 

 

Lenistwo, czy prokrastynacja?

 

Być może zastanawiasz się, jak zatem odróżnić zwykłe lenistwo od prokrastynacji? Jeżeli odkładasz coś na potem i absolutnie nie masz z tego tytułu żadnych negatywnych emocji, nie odczuwasz stresu lub frustracji, to wszystko jest w porządku! Prawdopodobnie to lenistwo albo po prostu to nie jest coś, co jest dla Ciebie kluczowe i istotne. Możesz odpuścić. 

Jeżeli jednak odkładasz na później rzeczy ważne i zdarza Ci się nie wywiązywać ze swoich obowiązków przed szefem bądź wystawiasz znajomych czy bliskich, a do tego wraz z kończącym się czasem odczuwasz coraz większy dyskomfort, przewraca Ci się w żołądku, czujesz niepokój, stres czy lęk, to jest to prawdopodobnie prokrastynacja. Dlaczego jednak w ogóle pojawia się w nas chęć do przełożenia czegoś “na potem”?

 

Dlaczego odkładamy na później?

 

Może to wynikać z wielu czynników, chociażby z naszej wewnętrznej niechęci, uwarunkowanej przekonaniami o naszych umiejętnościach. Ktoś może nie przepadać za rozliczaniem faktur, bo nie ufa swoim zdolnościom matematycznym i obawia się pomyłki; brakuje mu asertywności, by wyrazić swoje zdanie i boi się, że inna osoba go skrytykuje, więc zwleka. Z kolei ktoś inny może odkładać sprawy na później z powodu zbyt dużej liczby zadań, które wziął na siebie, i nie jest już w stanie właściwie zarządzać swoim czasem, a także nie do końca potrafi zdecydować, co jest ważne, a co ważniejsze. Kogoś jeszcze innego mogą stale rozpraszać przyjemniejsze rzeczy – dziesięciosezonowy serial, z którego każdy sezon liczy dwadzieścia odcinków, ulubiona seria książek, która liczy już dwadzieścia tomów, czy cokolwiek innego, co po prostu wydaje się dużo atrakcyjniejsze.

Może wydać Ci się to dziwne, ale niektórzy zwlekają też dlatego, że boją się odnieść sukces. Powodów prokrastynacji jest naprawdę sporo i chcąc podsumować powyższe przykłady, można wskazać przede wszystkim na: brak pewności siebie, brak asertywności, brak umiejętności zarządzania swoją energią lub sobą w czasie, negatywne przekonania na swój temat, strach przed osiągnięciem sukcesu i wiele, wiele innych. Prokrastynacja w dużej mierze chroni nasze ego, jest pewnego rodzaju mechanizmem obronnym, który pozwala uniknąć nam tego, czego się obawiamy, poprzez odwlekanie tych zadań, które mogłyby doprowadzić do niekomfortowego dla nas zakończenia.

Pamiętasz, że wszystkich prokrastynatorów coś łączy? To konsekwencja, o której Ci wspomniałam na początku. Zwlekanie z obowiązkami zazwyczaj kończy się tym, że wracamy do zadań zbyt późno, gdy już naprawdę goni nas czas, co z kolei powoduje dodatkowy, niepotrzebny stres i presję, a te z kolei mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Ale to nie wszystko! Ta presja czasu i nerwy mogą być także widoczne w efektach naszej pracy, które mogą okazać się mało zadowalające. Możesz machnąć ręką na niezbyt dokładnie posprzątane mieszkanie tuż przed przyjazdem gości, ale Twój szef nie musi przystać na niską jakość wykonanego zlecenia. Prokrastynacja może mieć wpływ na właściwie każdy obszar Twojego życia, ograniczać Cię i podcinać skrzydła. Ale nie musi tak być!

 

Jak skończyć z prokrastynacją?

 

Aby móc sobie poradzić z odkładaniem rzeczy w czasie, warto zacząć od właściwego zweryfikowania sedna problemu, czyli znalezienia odpowiedzi na pytanie: “Dlaczego odkładam coś na później?”. W zależności od zadania, mogą to być inne powody. Istotne jest jednak to, by je znaleźć, a następnie zastanowić się, skąd się wzięły, i zacząć nad nimi pracować. Być może już czujesz, że to wszystko z Tobą rezonuje i jesteś w gotowości do wzięcia się za to od zaraz, ale czy wiesz, jak to zrobić, by przyniosło Ci oczekiwane rezultaty?

 

W odpowiedzi na te i inne wątpliwości powstała moja nowa książka, pt. “Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji”, w której zawarłam szereg rad i wskazówek, jak poradzić sobie z wymówkami. Dzięki niej nauczysz się również, jak pozbyć się obaw i zacząć działać, a dodatkowo, oprócz merytorycznej wiedzy, znajdziesz wewnątrz ćwiczenia, które pomogą Ci szybciej i skuteczniej rozprawić się z nawykiem odkładania rzeczy na później. Postaraj się i tej walki nie odkładać na później, a zobaczysz, ile możesz osiągnąć.

 

Ja też kiedyś zmagałam się z tym wyzwaniem, dlatego wiem, jak ważne jest to, by przejąć kontrolę nad swoim życiem i nie marnować czasu ani okazji, bowiem nigdy nie wiesz, co jeszcze możesz osiągnąć, a co stracić, wycofując się. Moją książkę znajdziesz pod linkiem: https://sklep.graomilion.pl/produkt/kiedy-odwlekasz-i-narzekasz-102-sposoby-na-pokonanie-prokrastynacji-barbara-lech/, a jeśli potrzebujesz, to zapraszam również do kontaktu ze mną!?

 

———————————————————————————————————

? Zasubskrybuj kanał i bądź na bieżąco
https://bit.ly/subskrybujBL

? ,,Żółta książka o pewności siebie”
Pragniesz zmian? Ta książka jest pozycją obowiązkową,
http://bit.ly/Żółtaksiążka

? Podcast – Pogadajmy o pewności siebie
https://bit.ly/Pewnysiebiepodcast