Odpowiedzialność, czym jest?

Mówi się, że jeśli poczuwasz się i dbasz o kogoś lub coś to jesteś osobą odpowiedzialną. Można powiedzieć, że jest to kluczowe cecha, niezbędna wręcz w relacjach międzyludzkich.

Ja się z tym oczywiście zgadzam i uważam, że to bardzo ważne pomagać innym, wspierać ich i troszczyć się o osoby, na których nam zależy. Specjalnie nie precyzuję w jakich sytuacjach, bo życie to wielka maszyna losująca, nigdy nie wiemy, czym nas dziś  zaskoczy. Uczy nas przy tym elastyczności w zakresie brania odpowiedzialności.

Pewnie sobie myślisz, “dobra Basia, ale o co Ci chodzi?”.

Zaraz wyjaśnię, ale najpierw odpowiedz sobie na pytanie.

 

Czy jesteś odpowiedzialna za siebie samą?

I co? Mam Cię?

A bardzo nie chcę! Już mówię, co dokładnie mam na myśli. Kobiety są niezniszczalne i wielozadaniowe, pamiętają o urodzinach, śmieciach, naprawią kran, przemalują mieszkanie, zawiozą i odbiorą dzieci, przygotują posiłki, a do kompletu zadbają o to, by każdy członek rodziny mógł spać spokojnie. Ideał odpowiedzialności, co? I to tylko na polu prywatny, a gdzie relacje zawodowe, towarzyskie?

Ok, a czy ten Ideał pamięta o sobie? Tak, o sobie.

Nie mogę zrozumieć jak to możliwe, by w czasach gdy mówimy o niezależności kobiet, o budowaniu swojej pewności siebie w życiu i w biznesie, ponad połowa nas (kobiet), nie umiała się zatroszczyć o swoje cztery litery. Zatroszczyć się, zgadza się, w końcu taka definicja pada w słowniku języka polskiego, dla słowa „odpowiedzialność”. Chociaż w tym przypadku, bardziej obco brzmi druga część zdania “o siebie”.

 

Czym jest odpowiedzialność za siebie.

Kiedy to piszę, wybrzmiewa mi w głowie, “odpowiadasz za swoje słowa i czyny”. Tak, dokładnie. Czyny to jest słowo klucz, które chciałabym, żebyś wzięła dla siebie. Odpowiedzialność to działanie. To troska o to, by za jakiś czas nie obudzić się z ręką, nie powiem gdzie. Być może nie wybiegasz myślami w przyszłość (a serio powinnaś w tym przypadku) i jest Ci teraz dobrze, być może pracujesz, zarabiasz, wydajesz na przyjemności na życie, można by powiedzieć sielanka. Mam w takim razie pytanie, czy zastanawiałaś się co będzie, jeśli odpukać na przykład jutro tę pracę stracisz? Czy na tym polu również jesteś odpowiedzialna i zadbałaś o to, by nie stanąć pod ścianą i walić głową w mur lub – co gorsza – zostać z niczym? Czy zrobiłaś wszystko, by w przypadku najgorszego scenariusza, móc spać mimo wszystko spokojnie tak jak Twoi bliscy? Czy zadbałaś o to, by nie być zdaną na czyjąś łaskę?

Ok, mam nadzieję, że już widzisz skąd we mnie ten brak zgody na to, by odpuszczać siebie w kategorii odpowiedzialności. Jednak chcę, byś spojrzała na odpowiedzialność jeszcze przez pryzmat biznesowy.

 

Odpowiedzialność finansowa.

Odpowiedzialność finansowa, biznesowa. Mówiąc wprost, jest ważniejsza niż troska o swój wygląd, w końcu bez zaplecza finansowego nie będziesz mogła kupić tych wszystkich cudeniek z wyprzedaży, czy też zainwestować w rozwój swojej firmy. To w rzeczywistości wzięcie spraw w swoje ręce, to zaprzestanie szukania wymówek, czy osób, które nas wyręczą w działaniach. Być może dziś ktoś pomaga Ci w biznesie, wspiera go od zaplecza, dokłada się do rachunków, masz ciepłą posadkę. Tak jest dziś, a co jeśli jutro go zabraknie, zabraknie wtedy źródeł finansowania, biznes padnie, zostaniesz bez ciepłego krzesła w pracy. Wielka lawina spadnie na Ciebie niczym zimny prysznic. Naprawdę chcesz tego? Oddelegowujesz odpowiedzialność za finanse i firmę na innych? Czy to, co robisz teraz, przybliża Cię do tego miejsca, w którym chcesz być za 10 lat?

Z takimi pytaniami zostawiam Cię na ten poniedziałek i tydzień, wskakuj na YouTube na Energetyczny Poniedziałek i zobacz co jeszcze mam Ci do powiedzenia. Mam nadzieję, że pod koniec tygodnia będziesz mogła napisać mi w komentarzu “Basiu, faktycznie, biorę się do pracy!”

Daj znać, jak Ty rozumiesz odpowiedzialność i czy ją masz w sobie.

 

A jeśli chcesz zacząć działać i wziąć odpowiedzialność finansową w swoje ręce, pomimo swojego wstydu, czy lęku.
Równocześnie chcesz zachować równowagę i zadbać o swoje życie prywatne, zapisz się na szkolenie.
Już 9.11.209 w Gliwicach odbędzie się szkolenie “Aksamitna w życiu, stalowa w biznesie.”
Musisz być z nami, zapisz się i skorzystaj z ceny promocyjnej. KLIK

———————————————————————————————————-
Wskakuj też na mój kanał, oglądaj, komentuj i udostępniaj. Subskrybuj.
http://bit.ly/youtubeBL
———————————————————————————————————-
?,,Żółta książka o pewności siebie”
Pragniesz zmian, to ta książka jest pozycją obowiązkową,
dostępna jest tutaj: http://bit.ly/Żółtaksiążka