Kim byś był, gdybyś nie był tym, kim jesteś? Czyli co by się stało, gdybyś wybrał inną drogę, inną miłość, inne miasto do zamieszkania? W tym wpisie pokażę Ci metodę, w jaki sposób możesz poznać wszystkie swoje „ja”. Sprawdź, jak wiele dróg życia masz do wyboru i w jaki sposób każda z nich może na Ciebie wpłynąć. 

 

W dzisiejszych czasach wiele osób odczuwa presję społeczną i wymagania ze strony rodziny, co sprawia, że ​​czujemy się zobowiązani do spełniania oczekiwań innych, a nie swoich własnych marzeń i celów. Projektowanie swojego życia da Ci kontrolę i pozwoli zidentyfikować Twoje prawdziwe cele i pasje. Może Ci też pomóc w osiągnięciu (na własnych warunkach) większej satysfakcji z życia i sukcesu.

 

Zaprojektuj swoje życie

 

Pomyśl, co może się wydarzyć w Twoim życiu w ciągu kolejnych 5 lat? Czy zastanawiałeś się kiedyś, co byś zrobił, gdyby Twój obecny zawód przestał istnieć? To pytanie może wydawać się abstrakcyjne i nierealne, ale fakt jest taki, że świat zmienia się bardzo szybko, a wraz z nim zmieniają się potrzeby i wymagania ludzi oraz rynku pracy. Wyobraź sobie życie, w którym pieniądze i wizerunek nie mają znaczenia — nie musisz się niczym przejmować… co byś wtedy robił?

 

Przytoczę tutaj historię Asi — mojej klientki, która prowadzi własną kancelarię (wspominałam o niej również w poprzednim wpisie). Gdy zadałam Asi pytanie: jaki ma plan na kolejne 5 lat?, to z łatwością mi na nie odpowiedziała. O wiele trudniej było jej znaleźć odpowiedź na pytanie: co by zrobiła, gdyby jej zawód przestał istnieć?. Na początku była mocno zdziwiona. Jednak gdy zaczęła się nad tym głębiej zastanawiać, doszła do wniosku, że zajęłaby się renowacją mebli. To jest coś, co ją od zawsze pasjonowało, coś, co lubi czasami robić. Zadałam jej więc trzecie — ostatnie pytanie: co mogłaby robić, gdyby pieniądze i wizerunek nie miały znaczenia? Asia potrzebowała sporo czasu, aby nad tym się zastanowić, aż nagle uśmiechnęła się i powiedziała: zostałabym tancerką — najlepiej w Las Vegas. 

 

Twoje alternatywne ścieżki życia

 

Jakie mogłoby być Twoje 3 odrębne plany na kolejne 5 lat? Co byś robił? Jednym z najważniejszych kroków w projektowaniu swojego życia jest poznanie siebie samego. Często wiele osób ma tendencję do skupiania się na jednym aspekcie swojej osobowości, ignorując inne ważne sfery życia. Jednakże, aby być szczęśliwym i zadowolonym z życia, musisz poznać wszystkie swoje „ja”. 

 

Teraz kolej na Ciebie. Przygotuj kartkę papieru, usiądź i zastanów się nad swoimi alternatywnymi ścieżkami życia.

 

  1. Każde życie musi mieć swój tytuł. Na pewno pierwsze z nich warto zatytułować „Moje życie”, a do 2 i 3 wybierz taką nazwę, którą podpowiada Ci serce. 
  2. Narysuj swoją „tablicę rozdzielczą”, czyli 4 zegary, które wskażą:
  • Pierwszy zegar (skala od zera do stu): Twoje zasoby, czyli to, co masz już dzisiaj i co pomoże zrealizować ten kierunek życia, który obrałeś. 
  • Drugi zegar (skala od zera do stu): czy lubisz to, co robisz?
  • Trzeci zegar (skala od zera do stu): jaką masz pewność, że chcesz to robić i jest to możliwe do zrealizowania?
  • Czwarty zegar: zgodność z sercem, z tym, co czujesz.

 

Kiedy już rozpiszesz zegary dla każdej alternatywnej ścieżki życia, czas na dalsze rozważania. Przemyśl każdą z nich, porównaj i zastanów się, jakie będą ich konsekwencje i wpływ na Twoje życie w dłuższej perspektywie. Nie zapomnij także o swoich wartościach i celach życiowych. Czy każda z wytyczonych ścieżek jest zgodna z Tym, co myślisz?

 

Pamiętaj, że życie to nie tylko praca. Zastanów się również, gdzie będziesz mieszkać w każdym z tych scenariuszy. Może masz plan na przeprowadzkę? A gdzie byś mieszkał za 5 lat? Jeśli Asia zdecydowałaby się podążać swoją ścieżką nr 1 – czyli prowadzić kancelarię, nie musiałaby się przeprowadzać. Gdyby jednak zdecydowała się otworzyć własną pracownię renowacji mebli, to najlepszym rozwiązaniem byłby dla niej zakup domu, z miejscem na pracownię. Ścieżka nr 3 zaprowadziłaby ją do Las Vegas. Przeanalizuj, gdzie Ty będziesz mieszkać, czego Cię nauczy to życie? Jakie kompetencje nabędziesz, czego będziesz robić więcej, czego mniej?

 

Nie musisz od razu decydować o wyborze jednej konkretnej ścieżki życia. Warto czasem popracować nad sobą, zastanowić się, co chcesz osiągnąć i jakie są Twoje priorytety. Dzięki tej metodzie możesz lepiej poznać siebie i swoje potrzeby oraz zacząć krok po kroku realizować swoje cele i marzenia.

 

Alternatywne ścieżki życia i ich wpływ na Heksagon Szczęścia

 

Jak wybrane przez Ciebie ścieżki wpłyną na cały Twój Heksagon Szczęścia, czyli na 6 najważniejszych stref życia, takich jak: praca, finanse, rozwój osobisty czas dla siebie, relacje i zdrowie. Zastanów się, jak będzie wyglądać Twoje życie prywatne oraz zawodowe. Co się zmieni? Kiedy dyskutowałyśmy i pogłębiałyśmy wspólnie z Asią ten temat, to okazało się, że gdyby była w domu i robiła renowacje, to na pewno byłaby wtedy spokojniejsza. Miałaby inne relacje z mężem, inne relacje z rodziną. Przede wszystkim miałaby odwagę do bycia sobą.

 

Zastanów się, jak te kolejne ścieżki wpływałyby na Twoje życie zawodowe i prywatne. Odważ się wykonać to ćwiczenie, bo to może być super okazja do tego, aby coś zmienić w swoim życiu (zmienić na lepsze!). 

 

Zapraszam Cię również na mój kanał na YouTube, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat życia oraz prowadzenia własnego biznesu.

 

A teraz… czas na Twoje efekty.